Jak učit děti angličtinu doma

Chcete svému dítku přinášet angličtinu do života ještě před nástupem do školy? Nebo máte pocit, že vašemu dítěti klasická výuka angličtiny ve škole nestačí? Vidíte tuto situaci jako WIN WIN příležitost, během které strávíte obohacující chvilky se svým dítětem, a zároveň si procvičíte a zdokonalíte i svoji angličtinu?

Přináším vám 10+1 tipů, které můžete doma praktikovat a které vaše dítě viditelně v ovládání angličtiny posune.

Jak na to? Angličtinu zařazujte přirozeně, využívejte běžné každodenní situace. Důležité je, aby s angličtinou byla zábava.

1. Mluvte na dítě v celých větách

Popisujte to, co právě děláte, co se děje kolem vás, co vy i dítě vidíte. Může se stát, že něco zrovna neumíte pojmenovat. To ale nevadí, je to v pořádku. Klidně přiznejte, že nevíte. Nicméně si slovo zjistěte třeba v online slovníku a hned při první příležitosti nové pojmenování použijte.

2. Říkejte básničky a zpívejte písničky

Ideální čas a místo na písničky, básničky a slovní hry je cestování autem. V autě možná trávíte poměrně dost času a tímto ten čas dětem zkvalitníte.

Dříve bylo audio na CD. V autě jsme měli jedno nebo dvě oblíbená CD, která se po čase obměnila. Pokud už v autě CD přehrávač nemáte, udělejte dětem playlist na flash disku, nebo na vašem mobilu, nebo jiném zařízení.

Pro začátek zvolte cca 10 písniček a ty hrajte dokola. Já vím, možná to pro vás bude náročnější, ale vytrvejte. Děti milují opakování stejných věcí.

3. Čtěte knížky

Vybírejte pro dítě takové knížky, ve kterých jsou milé a přesto reálné obrázky. Ty pak budete moci dětem popisovat a jinak komentovat. Co se týká textu, doporučuji aby ho bylo méně, ale většími písmeny. Prstem pak můžete dítěti ukazovat, kde a co právě čtete.

4. Hrajte s dětmi hry, které v sobě zahrnují pohyb

Pohyb neznamená jen skákání, běhání apod. Můžete mít deskovou hru, během které vám hrací kostka vybere aktivitu, kterou má hráč předvést. Aktivity z deskovky pak můžete s dětmi dělat i venku.
Pro dítě je velmi důležitá koordinace RUKA x OKO, takže využijte hry s kartičkami a reálnými předměty. Takovýchto aktivit je spousta, můžete se inspirovat na netu, nebo si zakoupit sadu aktivit na doma.

5. Přihlašte dítě do kurzu

Pokud angličtinu příliš neovládáte, nebo si v ní nejste příliš jistí, přihlašte své dítě do kurzu angličtiny pro děti. Aktivity, které dělá v hodinách pak trénujte doma. Pokud projevíte zájem o to, co dítě v kurzu dělá, tak podpoříte jeho motivaci. Bude vám chtít ukazovat, co se naučilo.

6. JeĎte na dovolenou do země, kde je možné se domluvit anglicky

Pobyt v zahraničí, kde si dítě může angličtinu vyzkoušet na vlastní kůži, může být velký zlomový bod v uvědomění si, proč se anglicky vlastně učit.
Znám to ze své zkušenosti se svým synem. Když si poprvé objednal horkou čokoládu, ke které mu zapoměli dát lžičku a on si vše vykomunikoval sám, uvědomil si, že angličtina je reálná a že mu i rodilí angličané rozumí.
Proto nechte a podpořte dítě, aby si nějakou jednoduchou situaci v cizině vyřešilo samo.

7. nechte dítě se dívat na příběhy a filmy v angličtině

Máte k dispozici spoustu zdrojů, ze kterých můžete s dítkem čerpat. Filmy nebo příběhy vybírejte společně s dítětem. Je důležité, aby dítě film bavil a zajímal. Některé děti si zamiluji „Pepa The Pig“, jiné se budou rády dívat na přírodopisné filmy. Zpočátku se vám bude zdát, že dítě nemůže rozumět, ale mozek časem začne chápat kontext určitých slovíček a tímto způsobem se jazyk naučí úplně nejlépe. Můžete využít oblíbený Netflix, nebo YouTube. Pro starší děti můžete využít film v kombinaci s anglickými titulky

8. Jděte dítěti příkladem

Pokud máte pocit, že i vy si potřebujete zlepšit svoji angličtinu, buďte pro dítě parťák, ne učitel. Můžete se také přihlásit do kurzu a vzájemně se s dítětem podporovat a motivovat.

9. Dejte angličtině řád

Zařaďte angličtinu pravidelně do svého běžného života. Mohou to být anglické chvilky (stačí 10 minut) několikrát do týdne, ideálně ve stejný čas (u snídaně, u večeře…), nebo na stejném místě (v autě, anglický koutek v pokojíčku,..), během kterých využijete tipy uvedené výše. Pokud se z angických aktivit stane návyk, mozek přijme cizí jazyk jako normu a nebude se bránit v angličtině myslet a mluvit.

10. Máte mezi přáteli rodilého mluvčího? Pozvěte ho občas na kávu nebo BBQ

Ideální příležitost pro trénování cizího jazyka. Je to stejný princip jako pobyt v zahraničí. Pokud se chci domluvit, musím si poradit.
A kdyby náhodou váš kamarád, rodilý mluvčí uměl česky, požádejte ho, aby v konverzaci s vámi i s dítětem zůstal v angličtině.

11. staňte se členem
online joyful english Family clubu

Klub je místo, kde budete mít na jednom místě vše, co pro angličtinu se svými dětmi potřebujete.

Aktivity, ukázky, užitečné fráze, audionahrávky a živou podporu.